Anasayfa » Saklı sekme kullananlara müjde: Google beklenen özelliği duyurdu!
Android

Saklı sekme kullananlara müjde: Google beklenen özelliği duyurdu!

Google, Chrome Android uygulamasında kapalı moda erişmek için parmak izini zarurî kılma özelliğini kullanıma açtığını duyurdu.

Dijital dönüşümün lokomotifi internete erişmek için en kıymetli araçlardan tarayıcılarda gizlilik konusunda tasa duyan kullanıcılara yönelik saklı mod özelliği mevcut. Bu modu kullanarak tarayıcıları kullandığınız taktirde birebir aygıtı kullanan başka bireyler geçmişinizi göremiyorlar. Tıpkı vakitte göz atma dataları yahut formlara girilen bilgileri de kaydetmiyor. Google‘ın Android sürümü için kısa mühlet evvel kullanıma sunduğu yeni bir özellik, saklı sekme kullanan kullanıcıların güvenliğini daha da artırıyor.

Google Chrome Android için parmak izi doğrulaması müjdesi

Google, Chrome Android uygulamasında zımnî moda erişmek için parmak izini zarurî kılma özelliğini kullanıma açtığını duyurdu. Birinci olarak 2021’in başlarında iOS sürümü için kullanıma sunulan bu özellik, internet tarayıcısını açtıktan sonra saklı sekmelere erişebilmek için parmak izi gerektiriyor ve kapalılığından telaş duyan kullanıcıların güvenliğini bir üst düzeye çıkarıyor.

Bu özelliği faal etmek için öncelikle Chrome Ayarları > Saklılık ve güvenlik > Chrome’dan çıktığınızda Kapalı Sekmeleri Kilitle seçeneğinin açılması gerekiyor. Bu adımları izledikten sonra tarayıcıdan çıktığınız an bilinmeyen sekmeleriniz kilitleniyor ve yine giriş yapmak istediğinizde ise sizden parmak izi doğrulaması isteniyor.

Google’ın parmak izi okuma özelliği mevcut olmayan Android telefonları da düşündüğünü belirtelim. Çünkü bu noktada saklı modu PIN ile de kitleme imkanınız var. Geçtiğimiz yıldan itibaren geliştirme kademesinde bulunan yeni özellik, an itibariyle sonlu sayıda kullanıcının beğenisine sunuldu. Önümüzdeki periyotlardan itibaren genel kullanıma açılacak.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Etiketler