Anasayfa » Google, Android 14’te dışarıdan uygulama yüklemeyi kısıtlayacak
Android

Google, Android 14’te dışarıdan uygulama yüklemeyi kısıtlayacak

Google, Android 14 ile birlikte Google Play dışından uygulama yüklemeyi kısıtlamaya hazırlanıyor.

Android’in bir sonraki sürümü, eski ve uzun vakittir güncellenmeyen uygulamaları dışarıdan yüklemenizi birtakım durumlarda engelleyebilir. 9to5Google, Android 14’ün kullanıcıların işletim sisteminin asgarî sürümünü hedeflemeyen uygulamaları Play Store dışından yüklemesini engelleyeceğini belirten bir kod değişikliği tespit etti. Bu değişiklik, başlangıçta bilhassa eski yazılımların yüklenmesini durduracak, fakat Google en azından Android 6.0 Marshmallow gerektirecek halde alt hududu “kademeli olarak” yükseltmeyi planlıyor.

Bu karar, güvenliği ve mahremiyeti artırmak için alınmış üzere gözüküyor. Google’ın söylediğine nazaran bu değişiklikle birlikte, makûs maksatlı yazılım geliştiricilerinin yeni sürümlerdeki güvenlik tedbirlerinden kaçmak için Android’in eski sürümlerini hedefleyemeyecek. Google, şu anda Play Store’daki uygulamaların en az Android 12’yi hedeflemesini kaide koşuyor. Bu da, eski uygulamaları web yahut üçüncü taraf mağazalar aracılığıyla yüklemesinin önünü açıyor. Google, işte bunu engellemek istiyor.

Eğer muhakkak çalıştırmak istediğiniz eski bir uygulama varsa, bu değişiklik sizi büsbütün engellemeyecek. Bu manisi aktifleştirmek aygıt üreticilerine bırakılıyor ve yeniden de uygulamaları bir komut dizisi aracılığıyla yüklemeniz mümkün olacaktır. Yeni siyaset, insanların farkında olmadan berbat maksatlı yazılım yüklemesini engellemeyi amaçlıyor. Bu tedbir açıkken bir Android 14 telefona eski bir uygulamayı dışarıdan yüklüyorsanız, muhtemelen ne yaptığınızın ve risklerin tam olarak zati farkındasınızdır.

Yine de, Google’ın dışarıdan yüklemeyi sınırlamasının dikkat cazibeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Play Store dışından yükleme yapabilme yeteneği, kimi bireylerin bir iPhone yerine Android telefon tercih etmelerinin sebeplerinden biri. Lakin, Google’ın sınırlamasının şaşırtan olmadığını da söyleyebiliriz. Android berbat emelli yazılım geliştiricileri, Play Store’dakinden daha az kısıtlama olduğu için her vakit olmasa da çoğunlukla dışarıdan yüklemeye yeteneğinden faydalanmayı tercih ederler. Eski uygulamaların engellenmesi, makus emelli yazılımlara son vermeyecektir, lakin platformun genel güvenliğini arttıracağı kesin.