Anasayfa » ChatGPT nedir ve neden önemlidir? Chat GPT hakkında bilmeniz gerekenler
Genel Teknoloji

ChatGPT nedir ve neden önemlidir? Chat GPT hakkında bilmeniz gerekenler

Bu yapay zeka sohbet robotunun gelişmiş konuşma yetenekleri oldukça konuşuluyor. İşte bilmeniz gereken her şey.

ChatGPT nedir?

ChatGPT, bir chatbot ile insan benzeri konuşmalar ve çok daha fazlasını yapmanızı sağlayan, yapay zeka teknolojisi tarafından yönetilen doğal bir dil işleme aracıdır. Dil modeli soruları yanıtlayabilir, e-posta, deneme ve kod oluşturma gibi görevlerde size yardımcı olabilir. ChatGPT araştırma ve geri bildirim toplama aşamasında olduğundan,  kullanım şu anda  halka ücretsiz olarak açıktır .

ChatGPT’yi kim yaptı?

ChatGPT, bir yapay zeka ve araştırma şirketi olan OpenAI tarafından oluşturuldu. Şirket, ChatGPT’yi 30 Kasım 2022’de başlattı. Şirketin adı tanıdık geliyorsa, bunun nedeni OpenAI’nin aynı zamanda popüler bir yapay zeka sanat üreteci olan DALLE•2’yi ve otomatik bir konuşma tanıma sistemi olan Whisper’ı piyasaya sürmüştü. 

ChatGPT ne kadar önemli?

Arkadaşlar durum sandığınızdan da çok iyi yapay zekayı arşa çıkartmış durumdalar. Bu arada Elon Musk OpenAI’nin eski kurucularından birisidir. Elon Musk’ın ChatGPT için yorumu, “ChatGPT korkunç derecede iyi. Tehlikeli derecede güçlü yapay zekadan uzak değiliz” dedi. OpenAI CEO’su Sam Altman,  Twitter’da  ChatGPT’nin geçen Çarşamba başlatıldığından beri bir milyondan fazla kullanıcısı olduğunu söyledi. 

Altman ayrıca bir tweet’te ChatGPT etrafındaki vızıltılara dikkat çekti: “ChatGPT’nin yanında diğer yapay zeka uygulamalarının yaklaşamıyacağını komik bir dille tweetledi.

ChatGPT’ye nasıl erişebilirsiniz?

ChatGPT’ye yalnızca  chat.openai.com adresini ziyaret ederek  ve bir OpenAI hesabı Google ile kayıt olunabiliyor tabi birde orjinal telefon numarası gerekli çünkü SMS onayı gerekiyor. oluşturarak erişebilirsiniz. Oturum açtıktan sonra, ChatGPT ile sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Sohbetinizi başlatmanın iyi bir yolu soru sormaktır. ChatGPT henüz araştırma aşamasında olduğu için kullanımı ücretsizdir ve istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.  Bu arada en güzeli de Türkçe de sorular sorup cevaplar alabileceğiniz bir yapay zeka.

Sizler için Örnek bir konuşma yaptım;

İnsanlar ChatGPT’yi nasıl kullanıyor?

Model, basit soruları yanıtlamanın yanı sıra, kompozisyon yazmak, sanatı ayrıntılı bir şekilde anlatmak, AI sanat istemleri oluşturmak, felsefi konuşmalar yapmak ve hatta sizin için kod yazmak gibi birçok işleve sahiptir. Kişisel favorim, belirli aile üyeleri için yaratıcı tatil hediyesi fikirleri bulmak için sohbet robotundan yardım istemek. İmkanlar sonsuzdur. 

ChatGPT nasıl çalışır?

OpenAI’ye göre OpenAI, İnsanların geri bildirimlerinden Güçlendirmeli Öğrenim kullanarak dil modelini  eğittiğini  İnsan yapay zeka eğitmenleri modele, kullanıcı ve yapay zeka asistanları olmak üzere her iki rolü de öğrettikleri açıklanmış. 

ChatGPT ile bir arama motoru arasındaki fark nedir?

ChatGPT, son kullanıcı ile sohbet etmek amacıyla oluşturulmuş bir dil modelidir. Bir arama motoru, kullanıcının istediği bilgileri bulmasına yardımcı olmak için internetteki web sayfalarını indeksler. ChatGPT’nin internette bilgi arama yeteneği yoktur ve bunun yerine eğitim verilerinden öğrendiği bilgileri hataya yer bırakmayacak bir yanıt oluşturmak için kullanır. 

ChatGPT’nin sınırlamaları nelerdir?

Çok etkileyici görünmesine rağmen, ChatGPT’nin hala sınırlamaları var. Sınırlamalar, belirli bir şekilde ifade edilen soruları yanıtlayamamayı ve ilk sorunuzu anlaması ve sonrasında o soruya karşılık gelecek devamını getirmesi önemlidir. Bu konuda başarılı devam eden ChatGPT verdiği yanıtlardaki kalitesini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Ama hala Bazı sorularda aynı cevapları verebiliyor olması sınırlarının olduğunu gösteriyor. O sınırlarıda yaratıcıları tekrar modelleyip ilerleyen süreçlerde cevaplayacak şekile getiriyorlar. Son olarak, model, belirsiz sorular hakkında açıklama istemek yerine, yalnızca sorunuzun ne anlama geldiğine dair bir tahminde bulunuyor, buda soruların cevapların da istenmeyen yanıtlara yol açabilir. Bu arada soru-cevap sitesi StackOverflow’un sorulara ChatGPT tarafından oluşturulan yanıtları geçici olarak yasaklamasına yol açtı. onunla ilgili makele mi de yakında hazırlayacağım.

Neden bazı insanlar ChatGPT konusunda endişeli?

İnsanlar, insan zekasının yerini alan veya körelten AI sohbet robotları hakkında endişelerini dile getiriyor. Örneğin, sohbet robotu herhangi bir konuda bir makaleyi saniyeler içinde verimli bir şekilde yazabilir ve potansiyel olarak bir insan yazara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Chatbot ayrıca saniyeler içinde eksiksiz bir makale yazabilir, bu da öğrencilerin kopya çekmesini veya düzgün yazmayı öğrenmekten kaçınmasını kolaylaştırır. Gibi dünya genelinde endişeler yayılmaya başladı. Tabi burada benimde işime çomak sokabilir 🙂

AI chatbot ile ilgili bir başka endişe de yanlış bilgilerin olası yayılmasıdır. Bot internete bağlı olmadığı için hangi bilgileri paylaştığı konusunda hata yapabilir. Botun kendisi, “Yanıtlarımın gerçek olarak alınması amaçlanmamıştır ve insanları her zaman benden veya başka bir kaynaktan aldıkları bilgileri doğrulamaya teşvik ederim.” OpenAI’nin kendisi de ChatGPT’nin bazen “kulağa mantıklı gelen ancak yanlış veya anlamsız cevaplar” yazdığını belirtiyor.  

ChatGPT iyi mi kötü mü?

ChatGPT, insanların hayatını kolaylaştırma ve e-posta yazmak veya yanıtlar için web’de gezinmek zorunda kalmak gibi günlük sıkıcı görevlerde yardımcı olma potansiyeline sahip çok gelişmiş bir sohbet robotudur. Ancak, yanlış bilgilerin yayılması gibi olumsuz sonuçları önlemek için yaygın olarak kullanılmadan önce anlaşılması gereken bazı teknik ayrıntılar vardır.

Bu, yapay zekanın dünyayı ele geçirdiği anlamına mı geliyor? Henüz değil, belki ama OpenAI’den Altman kesinlikle yapay zekada insan yapısındaki zekanın artık o kadar da uzak olmadığını düşünüyor. 

İyi mi? kötü mü ? derseniz bence muhteşem bir şey. Sizi anlama odaklı çalışan, ve Altman’ın dediği gibi insanın zeka yapısına yaklaşıyoruz. ve bu sistem gerçekten de fark edeceksiniz ki sizi anlayan tarzda ne derseniz deyin konudan uzaklaşmayan türde sohbet edebiliyor. tabi daldan dala geçmezseniz 🙂

Oktay BULUT

Tek Yanıt

  1. Melih 27 Aralık 2022

Cevap bırak