Anasayfa » Bu Uygulamalar Hayat Kurtarabilir! Depremde İletişimi Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar
Teknoloji

Bu Uygulamalar Hayat Kurtarabilir! Depremde İletişimi Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

Meydana gelen depremler sonrasında iletişim, en önemli konuların başında yer alıyor. Alacağımız en küçük bir bilgi, bizi yakınlarımıza, sevdiklerimize kavuşturabilir. İşte depremden kurtulmanızı veya haberleşmenizi kolaylaştırabilecek, telefonumuzda ...

Meydana gelen depremler sonrasında iletişim, en önemli konuların başında yer alıyor. Alacağımız en küçük bir bilgi, bizi yakınlarımıza, sevdiklerimize kavuşturabilir. İşte depremden kurtulmanızı veya haberleşmenizi kolaylaştırabilecek, telefonumuzda mutlaka yer alması gereken mobil uygulamalar. ⬇️

Akut Güvendeyim

Güvendeyim uygulaması ile güvende olduğunuzu konum bilgisi ile SMS olarak bildirebilirsiniz. Güvendeyim uygulaması, ayarlar bölümünden belirlediğiniz en fazla 10 telefon numarasına uygulamanın ana ekranındaki Güvendeyim butonuna bastığınızda telefonunuzun GPS servisi üzerinden aldığı konumunuzu telefonunuz SMS sistemi üzerinden belirttiğiniz kişilere gönderir.

AFAD Acil

AFAD Acil mobil uygulamasında bulunan Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu ile internet üzerinden bir görüşme gerçekleştirilir. Bu sayede GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlar, uygulama içerisinde bulunan hazır mesajlar ile de iletişim kurabilir.

112 Acil Yardım

Sağlık Bakanlığı’nın kullanıma sunduğu 112 Acil Yardım Butonu uygulamasını kullanarak acil durumlarda sizin ya da yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle, size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bridgefy

Bridgefy, internet ve kısa mesajın kullanıma kapalı olduğu anlarda yakın çevrenizle mesajlaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. Bluetooth ve konum servislerinizi açarak uygulamayı 100 metrelik kapsama alanında kullanabilirsiniz. İletişime geçmek için önemli nokta ise iki tarafında uygulamaya sahip olması. Özellikle aynı evde yaşayan bireylerin uygulamayı indirmesi iletişimde kolaylık sağlayacaktır.

BiP

BiP Acil Durum Butonu ile durumunuzu konumunuzla birlikte BiP mesajı ve SMS olarak operatör fark etmeksizin ücretsiz gönderebilirsiniz. BiP Acil Durum Butonu ile deprem, sel ve yangın gibi doğal afet ve acil durumlarda, operatör fark etmeksizin önceden belirlediğiniz yakınlarınıza, tek tuşla hızlıca ulaşabilir, acil durumlarda sağlık durumunuzun iyi olduğunu ve güvende olduğunuzu konum bilginizle BiP mesajı ve SMS olarak paylaşabilirsiniz. BiP Acil Durum Butonu ile 112 Acil, 155 Polis ve 184 SABİM acil durum numaralarına tık tıkla ulaşabilirsiniz.

Whistle

Whistle, bir düdük uygulamasıdır. Oldukça dikkat çekici sesler oluşturabilir. Deprem anında ya da deprem sonrasında bulunduğunuz konumu, yakınlardaki kişilere bu uygulama ile duyurabilirsiniz.

Oktay BULUT

Cevap bırak