Anasayfa » Android’in saat uygulamasına uzun vakittir beklenen yenilik geldi
Android

Android’in saat uygulamasına uzun vakittir beklenen yenilik geldi

Google, Android'in saat uygulamasında kullanmak istediğiniz sesler konusunda işleri kolaylaştıracak yeni bir güncelleme sunuyor.

Google’ın Android saat uygulaması, kullanıcıların telefonlarında alarmlar ve zamanlayıcılar için kullanmak üzere özel bir ses eklemesine uzun müddettir müsaade veriyor. Fakat bu süreç biraz zorlayıcı olabiliyordu. Süreci tamamlamak için, kullanıcıların sesi bir alarm yahut zamanlayıcı sesi olarak kullanmak için bir belge idare sisteminden geçmeleri gerekiyordu.

Google’ın yaptığı değişiklikler ile bu durum değişiyor. Artık kullanıcılar, istedikleri tüm sesleri direkt saat uygulamasına kaydedebilecek.

XDA Developers tarafından bildirilene nazaran, saat uygulamasına yönelik güncelleme şu anda kullanıma sunulmaya başlandı. Bu nedenle kullanıcılar kısa mühlet içinde yeni özelliği kullanmaya başlayabilecekler.

XDA Developers’ta yayınlanan açıklamada “yeni bilhassa, rastgele bir çemberden geçmek zorunda değilsiniz ve yeni bir alarmı yahut zamanlayıcı sesini direkt Saat uygulamasından kaydedebilirsiniz. Özellik aygıtınızda kullanıma sunulduğunda, Alarm sesi ve Zamanlayıcı sesi ayarlarında yeni bir Yeni kaydet seçeneği göreceksiniz. Üzerine dokunduğunuzda Kaydedici uygulaması açılır ve basitçe yeni bir alarm yahut zamanlayıcı sesi kaydetmenize imkan tanır” deniyor.

Ancak, ses kaydını almak için Pixel’e özel Kaydedici uygulaması kullanıldığından, şu anda bu yeniliğin çoğunlukla Pixel telefonlarla hudutlu olduğunun da altı çiziliyor: “Ne yazık ki bu özellik, Pixel’e özel Kaydedici uygulamasına dayandığından Pixel aygıtlarıyla sonlu görünüyor. Mishaal Rahman’ın işaret ettiği üzere, Kaydedici uygulamasının paket ismi olan com.google.android.apps.recorder’ı hedefleyen MediaStore.RECORD_SOUND maksadını gönderiyor üzere görünüyor. Fakat, Kaydedici uygulaması evvelden yüklenmiş olarak gelen kimi özel ROM’larda mevcut olabilir.

Şimdilik çoğunlukla Pixel telefonlarla hudutlu olsa bile, özelliğin direkt saat uygulamasına gelmeye başlamasının hoş bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler