Anasayfa » 10 milyondan fazla indirilen bu uygulamanın aslında “sahtekar” olduğu ortaya çıktı
Android

10 milyondan fazla indirilen bu uygulamanın aslında “sahtekar” olduğu ortaya çıktı

Google Play Store'da her geçen gün artan kuşkulu uygulamalara, artık de 10 milyondan fazla indirilen bu "sahtekar" uygulama eklendi.

Yeni araştırmalar, Google Play Store’un son aylarda artan sayıda kuşkulu aktifliğe konut sahipliği yaptığını ortaya çıkardı.

Dr.Web tarafından yapılan bir araştırma, kurbanları fiyatlı hizmetlere abone yapmak için tasarlanmış çok sayıda geçersiz uygulama ve trojanın yanı sıra tasa verici seviyede casus yazılım buldu. Rapor, Android kullanıcılarının Play Store’da gezinirken dikkat etmeleri gereken şeyleri belirterek, şirketin antivirüs veritabanına eklenen artan sayıda uygulamanın detaylarını sunuyor.

Son aylarda tehlikeli Android uygulamalarının en değerli tipleri ortasında ödül tabanlı bir sistem yer alıyor.

Dr.Web, kullanıcıların “sanal bir ödül” almak için öteki programları ve oyunları yükleme, başlatma ve kullanma üzere çeşitli misyonları tamamlamaya teşvik edildiğini söylüyor. Bu sanal mükafatların daha sonra gerçek paraya yahut mağaza kredisine çevrilebildiği sav ediliyor.

Gerçek mali pahaya sahip ödüllere erişebilmek için, kullanıcıların “milyonlarca” ödül toplaması gerekiyor ve harcanan muazzam vakit, efor ve öteki kaynakların akabinde uğraşılması gereken diğer ayrıntılar da bulunuyor.

En büyük hatalı: Lucky Step-Walking Tracker

Raporda vurgulanan en dikkate paha uygulamalar ortasında, 643.000 incelemede ortalama 4,2 yıldızla toplamda 10 milyondan fazla indirilen “Lucky Step-Walking Tracker” yer alıyor.

Ayrıca “Lucky Habit: health tracker” (3,6 yıldızda 5 milyon indirme, 193.000 inceleme) ve “WalkingJoy” (3,9 yıldızda 5 milyon indirme, 227.000 inceleme) da bahsi geçen uygulamalar ortasında. Bu uygulamaların hiçbiri, ilgili Play Store açıklamalarında, kullanıcılara vazifeleri tamamlamaları için finansal teşvikler sunduklarını açıkça detaylandırmıyor, lakin bunların kullanıcıları muhakkak noktalara (sağlıklı alışkanlıkları takip etmek yahut makul sayıda adım atmak gibi) ulaşmaları ve reklamları izlemeleri için ödüllendirdiği ortaya çıkmış durumda. Ayrıyeten bunlardan kimileri, jeton kilidini açma sürecini hızlandırmayı bile vaat ediyor. Lakin bu uygulamalar, kesin maksada ulaşmanızı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Lucky Step-Walking Tracker”, o vakitten beri fonksiyonelliğini durdurarak mükafatları neredeyse anlamsız hale getirdi. Ayrıyeten, üç uygulamanın da tıpkı sunucuyu paylaştığı bulundu, bu da ortak bir geliştirici olduğunu gösteriyor. Bu nedenle öbür ikisinin de yakın gelecekte ödül sistemlerini kaldırması sürpriz olmayacaktır.

Etiketler

Oktay BULUT

Cevap bırak